" ...budeme silní jen tehdy, jestliže dokážeme být jednotní, a budeme slabí, jestliže se nedokážeme dohodnout."

Ranhojička

4. srpna 2014 v 14:15 | Ricarda Jordanová |  KNIHY, které se mi líbily

Ranhojička

Ricarda Jordanová
historický román


Je rok 1330. Porodní bába Rachel spěchá v Mohuči k porodu a na ulici najde rodící ženu. Mladá matka umírá a Rachel přinese sirotka k majetné rodině von Speyerových, kde je Lucie vychovávána společně se stejně starou Leou. V době, kdy v Mohuči vypukne morová nákaza, začne Lucie pečovat o rodinu svého pána, při té příležitosti pozná "morového doktora" Clemense, se kterým založí morový dům, v němž se snaží léčit i další nemocné z města. Protože je Lucie poučena orientální medicínou ze spisu Ibn Síny, je její léčení úspěšnější, než péče jiných lékařů. S Clemensem ji brzy začnou pojit i jiné zájmy, než pouze snaha o vyléčení jejich pacientů. Morová epidemie však narůstá a Lucie a její židovští přátelé musejí kromě nákazy ještě čelit pogromistickým náladám ve městě. Při pogromu, během něhož zahyne Luciina pěstounská rodina včetně její "soukojenkyně" Ley a zřejmě i Clemens, musí Lucie prchnout a skrývat svou totožnost. Přijme identitu mrtvé Ley a dál se snaží získat nedostupnou ingredienci na tlumení bolesti z Ibn Sínova spisu - hašiš. Brzy ale začne vycházet najevo, z jaké rodiny Lucie vlastně pochází
Dívka Lucie, kterou jako nalezence přijala bohatá židovská rodina ve středověké Mohuči, se pod vedením vzdělané maurské otrokyně vyučila v ranhojičství a zasvětila tomuto poslání život.

Názor:
První polovina knihy se četla pěkně, děj měl rychlý spád, ale druhá polovina je zbytečně zdlouhavá, místy nudná. Na knížce mně zaujalo vyprávění týkající se rozvoje lékařství, kdy proti sobě stáli židé a křesťané. Stejně tak je zde pěkně oddělena spodina, měšťanstvo a vrchnost. Bez rozdílu stíhal mor každého...
 


Komentáře

1 Jarmila* | Web | 6. srpna 2014 v 12:01 | Reagovat

Jani, čteš zajímavé knížky. :-) Ale nevím, jestli bych tuto tématiku zvládla. Potřebuji nyní číst nějakou oddychovou literaturu, ne těžká a smutná témata.
Přeji hezké letní dny. :-)

2 janasevc | Web | 6. srpna 2014 v 13:09 | Reagovat

[1]: Jarmilko, knížku jsem měla objednanou v knihovně někdy od dubna. Doporučila mi ji známá, ale byla jsem zklamaná. Je zbytečně zdlouhavá, ke konci doslova červená knihovna. Mám ráda pravdivé příběhy, ne pohádky pro dospělé. Pokud chceš číst nějakou oddychovku, tak tato kniha to určitě není. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama