" ...budeme silní jen tehdy, jestliže dokážeme být jednotní, a budeme slabí, jestliže se nedokážeme dohodnout."

Pád

24. října 2014 v 17:44 | JŠ |  KNIHY, které se mi líbily

Pád

Simon Mawer


Není to tak dlouho, co jsem četla od Simona Mawera Skleněný pokoj. Spisovatel v ní popisuje osud známé brněnské vily Tugendhat a jejich obyvatel. Kniha se mi líbila. V naší knihovně jsem našla další jeho knihu s názvem Pád. Nedalo mi, abych si ji nepřečetla. Kniha má skoro 500 stran, je o horolezcích, přesto mně neodradila.
První kapitola začíná tím, že Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Zajímavý děj je rozdělený do sedmi kapitol, ve kterých se vracíme k dávným událostem, které provázely oba kamarády od mládí až po dospělost.
Román je ve své podstatě příběhem dvou milostných trojúhelníků, které se odehrávají v různých úsecích minulého století.
Příběh prvního trojúhelníku je zasazený do Velké Británie a začíná obdobím krátce před druhou světovou válkou. Devatenáctiletá Diana na výletě v horách potkává slavného horolezce Guye, který ji začne učit lézt po skalách. Diana horolezectví brzy propadne, ale ukáže se, že lezení není to jediné, co by jí mohlo přivodit nebezpečný pád. Velkou roli v jejím příběhu hraje i její nejlepší přítelkyně Meg.
Druhý milostný trojúhelník posouvá celý příběh o generaci dál. Diana i Meg mají již dospělé potomky. Dianin syn Robert se se svým nejlepším kamarádem (synem Meg) a jeho přítelkyní vydá přes Evropu až do Alp. Stejně tak i tuto mladší generaci začnou fascinovat hory.
Léta běží a nakonec smrt jednoho z hlavních hrdinů (kterou kniha začíná) vede jeho kamaráda k návratu ke kořenům, ke svému mládí, aby odhalil staré pravdy, které mu zatím zůstaly utajeny. Více psát nebudu, protože děj je velice zajímavý a tím bych vše prozradila. Kniha se mi líbila, přestože se o horolezectví nezajímám. Mawer krásně popisuje krajinu, děj má rychlý spád a rozhodně nenudí.
 


Komentáře

1 Amelie | Web | 31. října 2014 v 21:58 | Reagovat

Kniha vypadá zajímavě, napíšu si ji na seznam toho, co si někdy přečtu:-) Díky za tip.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama